Sanwa OBSN-30RG Screw-in Button - Red
HomeStore
-65%
The Story
The OBSN-RG is a screw-in type pushbutton ideal for mounting in thicker arcade and fightstick panels but can be used in any thickness of panel up to 13mm.
Specifications:
  • .110" quick connects
  • Screw-in type
  • Button diameter: 30mm
  • Button nut diameter: 36mm
  • Install depth: 44mm
  • Suitable for panels of 0-13mm thick
  • Omron Reed Microswitch rated for 10-50 million presses
Sanwa OBSN-30RG Screw-in Button - Red - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
  • .110" quick connects
  • Screw-in type
  • Button diameter: 30mm
  • Button nut diameter: 36mm
  • Install depth: 44mm