SAMDUCKSA SDB-202-24 Solid [24mm] - Green
HomeStore
The Story
*** WE NO LONGER OFFER FREE KAHUNA-SMX. KAHUNA-SMX FOR SDB-202 SERIES CAN BE PURCHASED SEPARATELY.
Would the real SAMDUCKSA please stand up?
201, 202, what's the difference?
Well, I'm very glad you decided to ask! The original SDB-201 series was based around Futaba MA mechanical keyboard switches. While not a big name in the mechanical keyboard industry these days, they are good switches and will last a lifetime. The downside is, they're on the slower side with a deep engage at 3 mm and 4 mm total travel. High precision and good performance, but other switches are faster which is where the SDB-202 Cherry series come into the picture. SAMDUCKSA upgraded the SDB series of buttons by choosing the enthusiast acclaimed, high performance Cherry MX Speed Silver button, pictured below.
How about some Cherry MX Speed Silver specs?
Specs:
  • 45 gram operating force
  • 1.2 mm actuation point
  • 3.4 mm total travel (throw)
  • Linear operation
  • No tactile feedback
Specifications
  • 24mm screw-in type
  • Cherry MX Speed Silver mechanical switch
  • 1.2mm actuation point for lightning-fast response
  • 45g operating force for consistent feel
  • 3.4mm total travel distance
SDB-202 with Kahuna-SMX Mach 1 mod:
  • 2.6 mm total travel (throw)
  • Silent: What they can't hear they can't see
Kahuna-SMX Mach 1 - 01
SDB-202 with Kahuna-SMX Mach 2 mod:
  • 0.4 mm actuation point
Kahuna-SMX Mach 2 - 02
SDB-202 with Kahuna-SMX Mach 3 mod:
  • 0.4 mm actuation point
  • 2.6 mm total travel (throw)
Description
Specs:
  • 45 gram operating force
  • 1.2 mm actuation point
  • 3.4 mm total travel (throw)
  • Linear operation
  • No tactile feedback
Specifications
  • 24mm screw-in type
  • 3.4mm total travel distance
  • 2.6 mm total travel (throw)
Kahuna-SMX Mach 1 - 01
  • 0.4 mm actuation point
Kahuna-SMX Mach 2 - 02
  • 0.4 mm actuation point
  • 2.6 mm total travel (throw)
  • Silent: Break speed barriers without scaring the dog
  • True Stealth Mode: Invisible under the cap for full LED custom action
Kahuna-SMX Mach 3 - 01
SAMDUCKSA SDB-202-24 Solid [24mm] - Green | Paradise Arcade Shop